Menu

Najlepsza jakość,
najwyższa precyzja

Nasze doświadczenie które nabyliśmy kooperując z firmami produkującymi m. in. maszyny do laboratoriów czy też branży spożywczej pozwala nam podejść do każdego wykonywanego elementu z wielką precyzją. Naszą zaletą jest duży bagaż doświadczenia przy wykonywaniu powierzonych nam elementów od zakupu materiału po przez szereg skomplikowanych technologii aż do pełnego zakończenia projektu czy elementu. Chcemy aby Państwo cieszyli się najwyższą jakością naszych usług.

 

Czytaj więcej

Pracujemy na
Najlepszym sprzęcie

Od 2016r. Inwestujemy tylko i wyłącznie w nowy, niezawodny sprzęt renomowanych marek.

Czytaj więcej
ul. Powstańców 13
44-295 Dzimierz

Usługi toczenia i Obróbka metali CNC
gwarancja precyzji i jakości wykonana


Nowoczesne zakłady przemysłowe inwestują w coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, które mają usprawnić i udoskonalić wykonywaną przez nie pracę. Wykorzystują do tego nowoczesne technologie i urządzenia, dzięki którym osiągają zamierzaną dokładność i efektywność wykonania. Jedną z takich technologii jest właśnie obróbka metali CNC, która jest gwarancją precyzyjności. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług toczenia - działamy na terenie Śląska, jak i całego województwa dolnośląskiego!

Obróbka metali CNC jak to działa?


Nazwa CNC jest skrótem słów z języka angielskiego, mianowicie „Computerized Numerical Control”. W języku polskim znaczy dosłownie „Komputerowe Sterowanie Urządzeń Numerycznych”. Chodź brzmi to skomplikowanie, zasada działania obróbki metali CNC polega na zaprogramowaniu komputera sterującego procesem obróbki.

Po wprowadzeniu odpowiednich danych do jego pamięci, w której są przechowywane, maszyna zapamiętuje dany proces i automatycznie wykonuje obróbkę metali. Dzięki temu nie trzeba tego robić manualnie, co mocno przyspiesza i ułatwia pracę ludzi. Obróbka metali CNC to usługi pozwalające na usunięcie najmniejszych fragmentów materiałów, czego nie dałoby się dokonać przy wykorzystaniu manualnych maszyn.

Obróbka metali CNC jest niesamowicie precyzyjne i dokładne, jednocześnie będąc w pełni bezpieczne dla pracowników. Wykorzystując technologię CNC przy obróbce metali nie ma miejsca na tzw. błąd ludzki, ponieważ człowiek nie ma czynnego udziału w procesie obróbki CNC. Jego jedynym zadaniem jest zaprogramowanie komputera i monitorowanie jego stanu technicznego.

Maszyna do obróbki metali - CNC
Maszyna do obróbki metali - CNC

Cięcie CNC
najpopularniejsze metody cięcia


Cięcie CNC jest jednym z najpopularniejszych usług obrabiania materiałów. Jest idealną alternatywą do tradycyjnych, mechanicznych pił i innych ostrzy, które nie dość, że nie są w stu procentach dokładne, to na dodatek nie są w pełni bezpieczne dla osoby z niej korzystającej. Dzięki temu, że jest w pełni skomputeryzowane, może być dowolne zaprogramowane zgodnie z przyjętym projektem.

Cięcie CNC wymaga pierw zaprojektowania i przygotowania cięcia, wykorzystując do tego odpowiednie oprogramowanie. Po wprowadzeniu danych, w których znajduje się cały plan i projekt, maszyna wykonuje cięcie zgodnie z tym, co otrzymał. Cięcie CNC wykonywane jest w pełni automatycznie, dlatego jedynym zadaniem pracownika jest nadzorowanie pracy urządzenia.

Cięcie CNC posiada wiele metod. Należy do nich cięcie laserem CNC, cięcie plazmą CNC, a także cięcie strumieniem wody CNC (ang. waterjet). Sugerując się ich nazwą, ich różnice polegają na rodzaju materiału, którym wykonywane jest cięcie. Metody te bazują na technologii komputerowej, dlatego gwarantują one precyzyjne przygotowanie potrzebnych elementów zgodnie z projektem.

Mogą się jednak różnić efektem końcowym w zależności od tego, jakie materiały objęte są obróbką. Nie do każdego się po prostu nadają, dlatego bardzo istotne jest, aby przed podjęciem decyzji jaką techniką wykonać takie cięcie zgłosić się do specjalisty po usługę bądź konsultację. Wśród najpopularniejszych materiałów, którymi wykonuje się cięcie CNC są metale, szczególnie stal węglowa, ocynkowana, nierdzewna, miedź, aluminium czy mosiądz.

Zalety cięcia CNC


Cięcie technologią CNC ma w sobie liczne zalety. Przede wszystkim wspomniana wielokrotnie precyzyjność i dokładność cięcia, dzięki czemu można uzyskać efekt niemożliwy do wykonania metodami tradycyjnymi i manualnymi. Zaprogramowanie danego projektu i cięcia do komputera pozwala również na otrzymanie elementów identycznie wyglądających, a także na zminimalizowanie ilości odpadów. Jest także zwykle tak dokładne, że dodatkowe wykańczane krawędzi czy wygładzanie ich jest w ogóle niepotrzebne.

Obróbka skrawaniem CNC
coś więcej niż wycinanie kształtów


W naszej ofercie znajduje się także usługa obróbka skrawaniem CNC. W porównaniu ze zwykłym cięciem CNC, ona pozwala na na dużo więcej. Tą metodą można dokładnie skrawać krawędzie i wygładzać ich fakturę, a także obrabiać płaszczyzny, uzębienia, kanaliki bądź powierzchnie kształtowe.

Obróbka skrawaniem dzielona jest trzy etapy. Pierwszym z nich jest stworzenie sprecyzowanego projektu na komputerze. Drugim etapem jest przetworzenie owego projektu na plan, który pozwoli sterować określonymi narzędziami. Etap trzeci obróbki skrawaniem natomiast polega na obróbce wybranego tworzywa.

Tego typu obróbka jest zdecydowanie sprawniejsza i łatwiejsza podczas pracy z materiałami. Pozwala również na znaczne obniżenie kosztów i czasu obsługi maszyn. Dzięki technologii CNC, w której raz programujemy wybrany przez nas schemat, możemy otrzymać dużą liczbę produktów bez żadnej skazy.

Obrabiarka CNC

Frezowanie metody i rodzaje


Frezowanie składa się z nawet kilkunastu technik. Można je jednak jeszcze podzielić na podstawie rozmieszczenia ostrzy. I tak otrzymujemy frezowanie walcowe i kształtowe. Zdarza się, że podział również następuje ze względu na sposób poruszania się ostrzy. Wtedy mamy do czynienia z frezowaniem współbieżnym i przeciwbieżnym. Współbieżne polega na tym, że kierunek poruszania się ostrzy i frezowanego materiału jest jednakowe.

Przeciwbieżne natomiast wygląda tak, że oba elementy poruszają się w przeciwległych kierunkach. Obróbka skrawaniem to też inaczej frezowanie. Ma szerokie zastosowanie w obróbce drewna, metalu oraz innego rodzaju tworzyw sztucznych. Jest to jeden z najpopularniejszych usług obróbki skrawaniem. Wykonuje się go za pomocą specjalnego narzędzia z wieloma ostrzami zwanego frezem wraz z obrabiarką nazywaną frezarką.

Frez odpowiada za ruch obrotowy, a za ruch posuwowy odpowiada obrabiany przedmiot. Rodzaje frezarek dzielone są ze względu na usytuowania wrzeciona. I tak frezarka górnowrzecionowa charakteryzuje się tym, że wrzecion znajduje się nad stołem. Frezarka dolnowrzecionowa z kolei to taka, kiedy wrzecion zamontowany jest pod stołem.

Tonery CNC

Toczenie CNC


Obróbka skrawaniem nazywana jest również toczeniem. Toczenie CNC polega na oddzieleniu warstwy materiału obrabianego tworzywa za pomocą noża tokarskiego. Robi się to w celu uzyskania pożądanego kształtu przedmiotu, najczęściej w formie kulistej, walcowatej lub stożkowej.

Toczenie CNC składa się z wielu technik, które rozróżniane są na podstawie rodzaju stosowanej metody obróbki. Wyróżniamy toczenie kopiowe, kształtowe, obwiedniowe, poprzeczne, stożkowe i wzdłużne. Toczenie kopiowe polega na dokładnym odwzorowaniu kształtu toczonego przedmiotu znajdującego się w specjalnym wzorniku, przymocowanym w obrabiarce. Toczenie kształtowe jest toczeniem zależnym od kształtu krawędzi skrawającej noża. Obwiedniowe to toczenie nożem tokarskim obwiedniowym (kołowym) powierzchni obrotowych.

Toczenie poprzeczne natomiast jest metodą, którego posuwisty kierunek ruchu jest wykonywany prostopadle do osi toczenia. Stożkowe toczenie charakteryzuje się przecinającym kierunkiem ruchu posuwowego z kierunkiem osi toczenia pod innym kątem niż prosty. Natomiast kierunek ruchu posuwowego w wzdłużnym jest równoległy do osi toczenia.

Toczenie CNC pozwala na uzyskanie przedmiotów o kształtach cylindrycznych i zaokrąglonych. Wszystko to dzięki narzędziu z jednym ostrzem, który się nie porusza, a jedynie obraca obrabiany przedmiot.

Rożnice pomiędzy toczeniem a frezowaniem

Toczenie a frezowanie – podstawowe różnice


Usługi toczenia a frezowanie - chociaż podobne - są różnymi technikami obrabiania drewna, metali i innych tworzyw sztucznych. Ich podobieństwo wynika przede wszystkim z tego, że dokonują obróbkę ruchom obrotowym, nadając materiałom pożądane kształty. Różnice natomiast tkwią w obracanym przedmiocie.

Dajmy na przykład drewno. Frezowanie drewna polega na tym, że do frezu - który wprawiany jest w ruch obrotowy – przysuwane jest drewno po właściwej listwie prowadzącej. Przesuwając deskę wzdłuż obracającego się frezu, jej brzeg uzyskuje kształt zbliżony do tego, jaki frez ma profil.

Toczenie natomiast polega na tym, że obracanym materiałem jest prostopadłościenny kloc z drewna o kwadratowej podstawie. Podczas obracania się materiału wokół własnej osi operator maszyny, korzystając z dłuta (zbliżonego do drewna za pomocą podpórki), wykonuje skrawania drewna w celu uzyskania pożądanego kształtu.

Różnica polega również na efektach obrabianego przedmiotu. Trzymając się dalej przykładu drewna, frezarką otrzymujemy przedmioty typu liniowego, czyli listwy lub cokoliki. Tokarką z kolei wyprodukujemy przedmioty symetrycznie opisane wokół ich osi, np. rączki do narzędzi, wałki czy tralki do poręczy.

Usługi toczenia na Śląsku skorzystaj z oferty Pikmet


Oferujemy kompleksowe usługi toczenia na terenie Śląska i całego województwa dolnośląskiego. W naszej ofercie znajduje się obróbka skrawaniem, obróbka metali CNC, cięcie CNC oraz frezowanie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, które pozwala nam na precyzyjne dobranie i zakup materiałów oraz wykonanie danego projektu. Wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt, które regularnie wymieniamy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt. Usługi toczenia wykonujemy na najwyższym poziomie, ponieważ zadowolenie klienta jest dla nas rzeczą najważniejszą. Współpraca z nami to gwarancja satysfakcji i wysokiej jakości.